hero

Cílená léčba pomocí mikrobotů

Cílená léčba pomocí mikrobotů

Většina cévních mozkových příhod vzniká ucpáním cévy v mozku v důsledku vzniku sraženiny. Sraženina brání zásobování mozkových oblastí kyslíkem, což vede k náhlému odumření mozkové tkáně. Nejběžnější léčba tohoto typu mozkové příhody spočívá v injekčním podání léku (tzv. rtPA) do krve, který následně působí na rozpuštění sraženiny. Bohužel, i když je rtPA účinná při rozpouštění těchto sraženin, má mnoho vedlejších účinků, včetně vnitřního krvácení a otoků.

Při léčbě cévní mozkové příhody musí lékař najít kompromis mezi podáním dostatečného množství rtPA k rozpuštění sraženiny v mozku a velikostí dávky, aby se vyhnul vedlejším účinkům tohoto léku. Tyto nežádoucí účinky také omezují dobu, kdy lze rtPA použít, na několik hodin po prvních příznacích. V rámci projektu ANGIE se vyvíjí nový přístup k magnetickému řízení mikrorobotů, aby se vyšší koncentrace rtPA dostala přímo do sraženiny a zároveň se 10 000krát snížilo množství použité rtPA.

Tato technologie by mohla být velmi zajímavou zprávou pro pacienty s cévní mozkovou příhodou, protože umožní rychlejší odstranění krevních sraženin, rozšíří možnosti léčby a sníží vedlejší účinky.

Pokud se budete chtít dozvědět další zajímavé informace, nenechte si ujít newsletter, který naleznete na zde, případně můžete komunikovat přímo s odborníky v oboru skrze chatovací laboratoř. Doufáme, že se zapojíte do konverzace a zůstanete na špici výzkumu cévní mozkové příhody. Společně můžeme změnit životy lidí postižených cévní mozkovou příhodou.

Další informace naleznete na webových stránkách Angie.

Projekt je financován Evropskou komisí na základě grantové dohody číslo 952152.

bg

Pokud potřebujete poradit, jsme tu pro Vás!